Již 7. ročník workshopu Future of Data Protection & Retention (dříve pořádaný pod názvem „Future of Tape“ ) se pořádal 8. – 9. listopadu 2016 v IBM výzkumné laboratoři v Curychu (IBM Research – Zurich Laboratory). A my jsme u toho nechyběli. Michal Štěrba, jednatel společnosti, se workshopu účastnil a přivezl si nejen zajímavé poznatky, ale také důležité kontakty.
Zajímavá řešení i budoucnost úložných kapacit
[av_one_half first av_uid=’av-3l3qql‘]
Na této dvoudenní akci prezentovali různí specialisté z IBM a kromě toho vystoupili i někteří IBM zákazníci. Během workshopu se klientům dostalo mnoho zajímavých informací ohledně možností úložných kapacit a jejich budoucího vývoje. Jedním ze dvou zákazníků, kteří na této akci vystoupili, byl i David Antoš z Cesnetu. Pan Antoš prezentoval systém HSM úložišť, který jsme pro Cesnet dodávali. Ocenil především řešení postavené na páskách IBM a systému GPFS (Spectrum scale). Více o HSM na konci článku. [/av_one_half]
[av_one_half av_uid=’av-2fbr7x‘]
[/av_one_half]
Dalším zákazníkem, který měl přednášku, byl i Françoise Jac z Metéo France. Mluvil o technologii IBM TAPE, kterou Metéo France využívá především kvůli úspoře oproti použití drahých disků.
„Velmi zajímavá byla část týkající se budoucnosti úložných kapacit, kde se porovnávaly možnosti HDD, SSD, pásek a optických médií.“ říká po návratu Michal Štěrba.
V dalších blocích se například řešila budoucnost úložných kapacit. Společným jmenovatelem byla úložná kapacita na jeden čtvereční palec. Zatímco u disků je aktuálně dosaženo fyzikálního maxima kolem 2000Gb/in2, pásky se pohybují kolem jednotek Gb/in2. Nicméně IBM vytvořilo v rámci experimentu pásku s kapacitou 123Gb/s a prokázalo možnosti dalšího růstu kapacity pásek pro následujících 10 let (odhadují kapacity na pásku asi 250TB za 10 let). Vše vychází z toho, že více prostoru pro data se do disků už nevejde, nicméně pásky mají díky své architektuře možnost ukládat data na mnohem větší plochu (zhruba 1000x větší).
HSM (Hierarchical storage management)
CESNET, pro který byl HSM dodáván, je sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky, které provozuje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání zahrnující počítačovou síť, výpočetní gridy, datová úložiště, prostředí pro spolupráci a nabízející širokou škálu služeb.
HSM je řešení škálovatelné storage postavené na IBM GPFS. Tato víceúčelová infrastruktura pro ukládání dat (HSM – Hierarchical Storage Management) je zajímavá především svou kapacitou, protože díky tomuto řešení je umožněno s danými náklady dosáhnout výrazně vyšší kapacity oproti úložišti s rotujícími disky.
Samotný uživatel přímo umístění dat nepozná, protože systém se o přesuny mezi jednotlivými vrstvami stará automaticky a to díky IBM Tivoli Storage manageru a IBM GPFS (General Parallel File System). Chce-li uživatel ovšem přistoupit k datům, která jsou méně využívaná a proto byla odsunuta do zadních vrstev úložiště (na pásky), systém je musí nejprve přesunout zpět na diskové pole, což může nějakou dobu trvat (obvykle v řádu sekund nebo minut). O to se ale uživatel starat nijak nemusí a systém to zařídí automaticky.